Wizy na Białoruś

1 min czytania

lotnisko na białorusi

Podróż na Białoruś znajduje się na liście rzeczy do zrobienia prawie wszystkich podróżników. Kraj ten słynie z pięknych krajobrazów oraz bogatej kultury i historii, ale nie możesz cieszyć się nimi wszystkimi bez wcześniejszego uzyskania wizy. Ten wpis pomoże Ci dowiedzieć się, jak ją uzyskać.

Czy na Białoruś potrzebna jest wiza?

Ogólnie rzecz biorąc, obywatele Polski i Unii Europejskiej są zobowiązani do uzyskania wizy do Republiki Białorusi w każdym przypadku przed wjazdem na jej terytorium.

Procedura uzyskania wizy jest przeprowadzana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi lub w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych naszego kraju za granicą.

Obywatele Polski nie potrzebują wizy przy krótkoterminowych wizytach (wyjazdach turystycznych) na Białoruś, jeśli przebywają w naszym kraju do 90 dni w ciągu jednego roku od daty pierwszego wjazdu.

Jeśli podróżujesz na Białoruś samolotem, wiza będzie Ci potrzebna tylko wtedy, gdy zamierzasz zostać tam dłużej niż 5 dni. Jeśli pobyt jest krótszy niż 5 dni, można wjechać bez wizy jako turysta. Należy jednak zaznaczyć, że procedura ta nie dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii (którzy muszą uzyskać wizę, nawet jeśli zatrzymują się na Białorusi na mniej niż 5 dni).

Minimalna liczba dni wymaganych na wizie turystycznej wynosi 3 dni. Maksymalny dozwolony okres pobytu z takim zezwoleniem na wjazd wynosi 30 dni (lub 90 dni w sezonie turystycznym). Wiza turystyczna może być wydana na 1 dzień lub na kilka miesięcy – w zależności od celu podróży i długości pobytu w kraju.

Jak uzyskać białoruską wizę turystyczną?

Jeśli chcesz uzyskać białoruską wizę turystyczną, musisz złożyć wniosek w Ambasadzie Białorusi w Warszawie lub Konsulacie Generalnym Białorusi w Białymstoku. Wniosek można złożyć drogą pocztową lub osobiście w naszych biurach. Proces ten jest dość prosty i nieskomplikowany, ale przed jego rozpoczęciem należy mieć przy sobie wszystkie wymagane dokumenty.

W celu ubiegania się o wizę należy złożyć komplet dokumentów:

  • Wypełniony formularz wniosku;
  • Dwa zdjęcia (3×4 cm) na białym tle;
  • Ważny paszport (tylko dla obywateli UE);
  • Dowód posiadania wystarczających środków finansowych (dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych na czas pobytu);
  • Dowód zakwaterowania podczas podróży.

Po złożeniu wniosku jego rozpatrzenie może potrwać od jednego do trzech dni. Jeśli wszystko zostanie sprawdzone, otrzymasz powiadomienie pocztą elektroniczną, które możesz wydrukować i zabrać ze sobą w podróż na Białoruś.