Białoruskie wojska na granicy z Polską

1 min czytania

białoruskie wojska na polskiej granicy

W niedzielę rząd Białorusi ogłosił, że w ramach ćwiczeń wyśle wojsko na granicę z Polską. Posunięcie to wywołało zaniepokojenie wielu osób w Polsce i za granicą. W oświadczeniu napisano, że białoruskie ćwiczenia wojskowe będą częścią działań szkoleniowych mających na celu przećwiczenie ochrony granic.

Białoruś przeprowadzi ćwiczenia wojskowe na polskiej granicy

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wydał rozkaz wysłania wojsk na granicę z Polską. Białoruska armia poprowadzi ćwiczenia wojskowe w zachodnim regionie kraju, wzdłuż granicy z Polską. Weźmie w nich udział ok. 2 tys. żołnierzy, ale nie przekroczą oni terytorium Polski – podają białoruskie media. Ćwiczenia zaplanowano na 13-15 marca.

Według Łukaszenki, ćwiczenia są odpowiedzią na decyzję NATO o zwiększeniu sił w krajach sąsiadujących z Rosją, w tym także w Polsce.

„Nie ma żadnych zagrożeń ze strony kogokolwiek, ale zawsze musimy być przygotowani na każdy scenariusz” – powiedział Prezydent Białorusi na spotkaniu z najwyższymi rangą urzędnikami wojskowymi.

Białoruski przywódca poinformował również, że ćwiczenia zostały zaplanowane z wyprzedzeniem i nie są związane z wydarzeniami na Ukrainie. Przeprowadzane ćwiczenia ochrony granic będą koncentrować się na obronie przed atakami lotniczymi i rakietowymi.

MON: Ćwiczenia wojskowe nie stanowią zagrożenia dla Polski

Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej powiedział Polskiemu Radiu, że Warszawa wie o planowanych ćwiczeniach i nie ma powodu, by się nimi przejmować. „Nie otrzymaliśmy żadnych informacji od naszych białoruskich partnerów lub sojuszników z NATO, które sugerowałyby inaczej” – poinformował.

„Te ćwiczenia nie są skierowane przeciwko Polsce” – powiedział rzecznik ministerstwa. „Ćwiczenia odbywają się zgodnie z umowami międzynarodowymi, nikomu nie zagrażają i nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego kraju” – dodał.

Według niego, nie jest to niezwykłe zachowanie ze strony Białorusi, która już wcześniej przeprowadzała podobne ćwiczenia bez wzbudzania niepokoju wśród swoich sąsiadów. Ponadto, Polska również przeprowadziła ćwiczenia wojskowe na swoim terytorium.

Sojusze Białorusi z zagranicą

uasupport
2 min czytania

Wizy na Białoruś

uasupport
1 min czytania